Dekan martinskej fakulty: Nová nemocnica bude u nás zrejme skôr ako v Bratislave

Dekan lekárskej fakulty Ján Danko hovorí, že nová nemocnica by mala stáť do 300 miliónov eur a bude mať o polovicu menej lôžok ako dnešná Univerzitná nemocnica v Martine.

O novej bratislavskej nemocnici sa hovorí desaťročia, o martinskej len roky. V Martine už majú plán na jej vybudovanie podložený konkrétnym prísľubom peňazí od Európskej investičnej banky a prvými návrhmi z urbanisticko-architektonickej súťaže. Ministerstvo zdravotníctva materiál o novej nemocnici v Martine už predložilo na pripomienkové konanie. Martinská nemocnica má podľa hodnotenia INEKO najväčší podiel ťažkých pacientov zo všetkých nemocníc.

Bude mať Martin skôr novú nemocnicu ako Bratislava?

Vyzerá to, že áno.

Na novej nemocnici pracujete štyri roky, v Bratislave sa o tom hovorí 20 rokov. Vy už máte projekt, priestory, ministerstvo dalo materiál do pripomienkového konania. Prečo to v Martine ide a v Bratislave nie?

Mnohí sa ma na to pýtajú. Dráždim ich, keď hovorím, že u nás to ide, lebo sa snažíme nájsť cestu, aby sa to dalo urobiť. Nemocnica a fakulta spolu nebojujú, spolupracujeme. Nespochybňujeme jeden druhého, sme jeden celok. Nemocnica bez fakulty by neznamenala nič a bola by to provinčná nemocnica. Ale ani fakulta bez dobrej nemocnice by nič neznamenala a bola by to len lepšia zdravotná škola. Dávno sme sa dohodli, že nemôžeme proti sebe bojovať. Vedel som ľudí, ktorí stáli na opačných stranách, spojiť a funguje to. Dá sa pripraviť projekt, získať peniaze a štátnu podporu. Teraz by podobný projekt chceli aj v Trnave.

V Bratislave sa teda nevedia dohodnúť?

Ako dlho už o tom hovoria? Dvadsať rokov? Koľko už bolo uznesení vlády, koľkokrát sa už malo začať stavať? Je tam veľmi veľa rôznych záujmov, ktoré blokujú konečný cieľ.

Koľko bude nemocnica v Martine stáť?

Pôvodne sme Európsku investičnú banku žiadali o dotáciu 300 miliónov eur, v tom už je aj rezerva. Očakávame, že to bude lacnejšie. Konečná čiastka sa bude pohybovať podľa toho, aké bude mať nemocnica technologické vybavenie. Nechceme nakupovať zariadenie, ktoré je už dnes v nemocniciach. Chceme také, ktoré bude špičkové aj o desať či 15 rokov.

https://dennikn.sk/1263564/dekan-martinskej-fakulty-nova-nemocnica-bude-u-nas-zrejme-skor-ako-v-bratislave/

Veronika Folentová

ZON.SK © Všetky práva vyhradené

Log in with your credentials

Zabudli ste prihlasovacie údaje?