Slovensko v Správe Európskej komisie a OECD z roku 2016

Slovensko vedie svetový rebríček v ochorení na rakovinu hrubého čreva.[1] V úmrtnosti na srdcovo-cievne ochorenia možno nie sme až tak úplne svetoví,[2] ale stačí pozrieť do správy Svetovej zdravotníckej organizácie o obezite a nadváhe[3] alebo do správy Európskej komisie a OECD (Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj) o zdravotnej starostlivosti o Európanov[4], z ktorej nedávno mnoho odcitovali aj naše médiá a zistíme, že sme minimálne Európski. V najkratšom počte rokov prežitých v zdraví, v úmrtnosti na zápal pľúc a tak ďalej. Otázkou je, či toto sú skutočne tie prvenstvá, o ktoré by sme až tak veľmi stáli a čo je potrebné urobiť, aby aj Slováci mali dôvody na radosť a zostávali dlho zdraví a šťastní, pretože  Slováci považujú zdravie za najdôležitejšiu hodnotu pre šťastný život.[5]

Spomínaná Správa Európskej komisie a OECD z roku 2016[6] v závere konštatuje, že je to prevencia chorôb, podpora zdravia a lepšia zdravotná starostlivosť, ktoré by mohli zachrániť nielen životy, ale aj usporiť peniaze. Aké jednoduché. Ako v jednej rozprávkovej pesničke – stačí sa už len do toho pustiť, tak sa do toho pusťme  a „už je to uděláno, už je to hotovo…“.

A potom je to presne ako pri poskytovaní prvej pomoci – nestačí chcieť, treba aj vedieť ako. Ako správne. Ako čo najlepšie. Sme tak hlboko systémových problémoch zdravotníctva, že si už ani nevieme spomenúť, o čom to tá správa Európskej komisie a OECD vlastne rozpráva.

Čo je to podpora zdravia na Slovensku? Existuje vôbec také niečo systémovo? Existuje niečo, čo by zabezpečilo, aby ambulancie a nemocnice nemali toľko roboty s chorými a viac sa tešili z prevencie a kontaktu so zdravými „pacientmi“? Čo je to verejné zdravotníctvo? Sú to len úrady verejného zdravotníctva, alebo je to ešte aj niečo viac? Patrí, alebo nepatrí  do systému verejného zdravotníctva aj zdravotná starostlivosť? A áno, tak v akom rozsahu? Alebo naopak – má byť prevencia pandémie onkologických ochorení , pandémie srdcovo-cievnych ochorení atď. na Slovensku súčasťou prevencie v rámci poskytovanej zdravotnej starostlivosti? Ak áno, tak v akej podobe, aby choroba mala na Slovensku endemický charakter?

Samotní regulátori sa to ešte len učia. Tí, čo oplývajú darom sebareflexie, pripustia, že niečo nevedia a pýtajú a kladú otázky, aby sa naučili a mohli lepšie konať.  Čo je to – ochrana a podpora zdravia? Čo to znamená a obsahuje – starať sa o zdravých, aby neochoreli? Ako sa robia účinné populačné intervencie na zamedzenie výskytu nielen prenosných (infekčných) ale aj neprenosných (neinfekčných) ochorení? Aké sú najlepšie skúsenosti z praxe, prípadne aj zo zahraničia? Čo nám bráni ich použiť? Ako by sa to dalo zmeniť? Štatistické údaje ukazujú, že už dávno treba konať. Meniť vnímanie, chápanie, legislatívu, financovanie,… postoje.  Lebo to, čo tu je, nám už dostatočne neslúži na to, čo potrebujeme.

V tomto médiu by sme radi ponúkli kvalifikované pohľady a názory odborníkov na to, čo sa osvedčilo alebo čo by odporúčali na základe svojho najlepšieho poznania, aby bolo urobené. Aby bolo učenie rýchle a efektívne,  prijaté zdravotno-sociálne intervencie priniesli skutočné výsledky v podobe pevného zdravia a dobrého bytia nás všetkých.

V Bratislave, 7. januára 2017.

PhDr. Kvetoslava Kotrbová, PhD., MPH

 

[1]) online: http://www.teraz.sk/slovensko/najviac-muzov-v-sr-ochorie-na-rakovinu/139946-clanok.html

[2]) online: https://www.aktuality.sk/clanok/278286/sme-svetova-jednotka-v-umrtnosti-na-srdcovo-cievne-choroby/

[3]) online: https://www.aktuality.sk/clanok/304664/who-slovaci-obsadili-popredne-miesta-v-rebrickoch-obezity-a-nadvahy/

[4]) online: https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=oecd%20wiki

[5]) online: http://www.dobrenoviny.sk/c/27970/slovaci-ziju-v-zdravi-najkratsie-v-eu-nove-nariadenie-to-ma-zmenit

[6]) online: https://www.google.sk/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=oecd%20wiki

ZON.SK © Všetky práva vyhradené

Log in with your credentials

Zabudli ste prihlasovacie údaje?